Carlo has logged 54 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cellular

Cellular

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Swimfan

Swimfan

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pulse

Pulse

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Glass House

The Glass House

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grudge 3

The Grudge 3

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red State

Red State

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grudge 2

The Grudge 2

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Veronika Decides to Die

Veronika Decides to Die

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fright Night Part 2

Fright Night Part 2

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Batman vs. Dracula

The Batman vs. Dracula

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Messengers

The Messengers

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
Gothika

Gothika

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Quarantine

Quarantine

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vacancy

Vacancy

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Darkness Falls

Darkness Falls

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry