amrit has logged 95 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
Edit this entry  
31
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fan

The Fan

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Click

Click

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
Targets

Targets

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
26
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
23
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
Edit this entry  
23
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
Edit this entry  
19
Vada Chennai

Vada Chennai

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
17
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Starman

Starman

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry