amrit has logged 98 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
WMEN

WMEN

1981
×
Edit this entry  
30
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Edit this entry  
28
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
George Carlin: Life Is Worth Losing

George Carlin: Life Is Worth Losing

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
8:46

8:46

2020
×
Edit this entry  
17
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Female Prisoner 701: Scorpion

Female Prisoner 701: Scorpion

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry