• The Woman in the Window

    ★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Forgotten

    ★★★

  • The Handmaiden

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Ichi the Killer

    ★★★★★

  • Battle Royale

    ★★★★★

  • Song of Avignon

    ★★★★★

  • Life, and Nothing More...

    ★★★★

  • The Vanishing

    ★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★★

  • Maranhão 66

    ★★★½

  • Amazonas, Amazonas

    ★★★

  • Maioria Absoluta

    ★★★★★

  • Cat Skin

    ★★★★½

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★

  • Summer with Monika

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

  • A Nightmare

  • The Haunted Castle

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • The Execution of Mary, Queen of Scots

  • The Sprinkler Sprinkled