Mika has logged 298 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coyote's Morning

Coyote's Morning

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arracht

Arracht

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Long Walk Home

The Long Walk Home

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Edit this entry  
07
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry