• The Innkeepers

    ★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★½

  • Thor

    ★★★

  • The Next Three Days

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • The Town

    ★★★★

  • Easy A

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Iron Man 2

    ★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • Sherlock Holmes

    ★★★½

  • Up in the Air

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • The Hangover

    ★★★★½

  • Adventureland

    ★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★½

  • Doubt

    ★★★½

  • Martyrs

    ★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Iron Man

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • Let the Right One In

    ★★★★

  • American Gangster

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Lars and the Real Girl

    ★★★

  • Paranormal Activity

    ★★½

  • Before the Devil Knows You're Dead

    ★★★★

  • 3:10 to Yuma

    ★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • 1408

    ★★★★

  • Mr. Brooks

    ★★★★

  • Inside

    ★★★½

  • The Orphanage

    ★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • [REC]

    ★★★

  • Zodiac

    ★★★★½

  • The Holiday

    ★★★½

  • Blood Diamond

    ★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • Perfume: The Story of a Murderer

    ★★★★

  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

    ★★★½

  • The Host

    ★★

  • Half Nelson

    ★★★

  • V for Vendetta

    ★★★★

  • A History of Violence

    ★★★

  • Walk the Line

    ★★★★

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★½

  • Capote

    ★★★★

  • Wedding Crashers

    ★★★★½

  • The Descent

    ★★★

  • Batman Begins

    ★★★½

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

  • Sin City

    ★★★★★

  • Thank You for Smoking

    ★★★★½

  • Brick

    ★★½

  • The Incredibles

    ★★★★

  • DodgeBall: A True Underdog Story

    ★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★

  • 13 Going on 30

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Saw

    ★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★

  • Monster

    ★★★½

  • Mystic River

    ★★★★

  • School of Rock

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Matchstick Men

    ★★★★