• American Splendor

    ★★★

  • Dogville

    ★★★

  • Love Liza

    ★★★½

  • Chicago

    ★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★★½

  • Bowling for Columbine

    ★★★½

  • Road to Perdition

    ★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★½

  • Panic Room

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • Spy Game

    ★★½

  • Training Day

    ★★★

  • The Score

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★½

  • Amélie

    ★★★★

  • The Devil's Backbone

    ★★★★

  • Hannibal

    ★★½

  • Unbreakable

    ★★★½

  • Meet the Parents

    ★★★½

  • Sexy Beast

    ★★½

  • Memento

    ★★★★½

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★½

  • Snatch

    ★★½

  • Ginger Snaps

    ★★★

  • Man on the Moon

    ★★★★

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★

  • Magnolia

    ★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★½

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★½

  • The Limey

    ★★★

  • eXistenZ

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • The Boondock Saints

    ★★★½

  • A Simple Plan

    ★★★

  • American History X

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★½

  • Croupier

    ★★½

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★½

  • The Wedding Singer

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★★★

  • Private Parts

    ★★★★

  • Donnie Brasco

    ★★★½

  • Scream

    ★★★½

  • Swingers

    ★★★★½

  • Bound

    ★★★½

  • Trees Lounge

    ★★★

  • Fargo

    ★★★½

  • Hard Eight

    ★★★

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★½

  • Twelve Monkeys

    ★★★½

  • Heat

    ★★½

  • Ghost in the Shell

    ★★★½

  • Devil in a Blue Dress

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★½

  • Billy Madison

    ★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • Clerks

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Last Seduction

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★