• Serpico

    ★★★

  • Don't Look Now

    ★★★

  • The Wicker Man

    ★★★½

  • Mean Streets

    ★★½

  • The Long Goodbye

    ★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Straw Dogs

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★

  • Bullitt

    ★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★

  • Blow-Up

    ★★½

  • Repulsion

    ★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Black Sabbath

    ★★

  • The Innocents

    ★★½

  • Shoot the Piano Player

    ★★★

  • Village of the Damned

    ★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Apartment

    ★★★★½

  • Peeping Tom

    ★★★

  • Breathless

    ★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★

  • The Tingler

    ★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★½

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • The Bad Seed

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • Diabolique

    ★★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★½

  • The Asphalt Jungle

    ★★★

  • Gun Crazy

    ★★★★

  • Force of Evil

    ★★★

  • Key Largo

    ★★★½

  • The Naked City

    ★★★½

  • Gaslight

    ★★★

  • Cat People

    ★★

  • The Wolf Man

    ★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★½

  • Angels with Dirty Faces

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★