• The Girl Who Killed Her Parents

    ★★

  • The Boy Who Killed My Parents

    ★★½

  • Dune

    ★★★★★

  • Candyman

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★★

  • The Retreat

    ★★★

  • Cruella

    ★★★★½

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Education

    ★★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Monster Hunter

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★★

  • Mank

    ★★★

  • My First Summer

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Run

    ★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Ammonite

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Summerland

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Dating Amber

    ★★★★

  • The World to Come

    ★★★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Cocoon

    ★★★

  • The Father

    ★★★★★

  • Sylvie's Love

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • The Nest

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★★

  • My Mom is a Character 3

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Alice Júnior

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★★

  • Two of Us

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★★

  • The Assistant

    ★★★

  • Judy

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½