Miles has logged 253 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry