Miles has logged 37 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
20
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Leprechaun 2

Leprechaun 2

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry