Charles has logged 424 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mystery of the Mary Celeste

The Mystery of the Mary Celeste

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Motown 25: Yesterday, Today, Forever

Motown 25: Yesterday, Today, Forever

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Annie

Annie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Alligator People

The Alligator People

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Herself

Herself

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
New York New York

New York New York

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sssssss

Sssssss

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Incredible Melting Man

The Incredible Melting Man

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wander Darkly

Wander Darkly

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anaconda

Anaconda

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Orson Welles' Magic Show

Orson Welles' Magic Show

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Heart of the Holidays

Heart of the Holidays

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pool Sharks

Pool Sharks

1915
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
...All the Marbles

...All the Marbles

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shock of the Future

The Shock of the Future

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Girls in Prison

Girls in Prison

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joni Mitchell - Shadows and Light

Joni Mitchell - Shadows and Light

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Undying Monster

The Undying Monster

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry