Charles has logged 62 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vicki

Vicki

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
School's Out!

School's Out!

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Remigration

Remigration

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tall Enough

Tall Enough

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Werewolf of Washington

The Werewolf of Washington

1973
×
Read the review Edit this entry  
29
My Mom's a Werewolf

My Mom's a Werewolf

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marvin Gaye: Greatest Hits Live '76

Marvin Gaye: Greatest Hits Live '76

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Check It

Check It

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Window

The Window

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
David and Goliath

David and Goliath

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Orson Welles' Sketch Book

Orson Welles' Sketch Book

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Centigrade

Centigrade

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Too Much Johnson

Too Much Johnson

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Boy Who Cried Werewolf

The Boy Who Cried Werewolf

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Seven Sinners

Seven Sinners

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Classic Albums: John Lennon - Plastic Ono Band

Classic Albums: John Lennon - Plastic Ono Band

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Classic Albums: Elton John - Goodbye Yellow Brick Road

Classic Albums: Elton John - Goodbye Yellow Brick Road

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Owls

The Owls

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parliament Funkadelic - The Mothership Connection

Parliament Funkadelic - The Mothership Connection

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tall Story

Tall Story

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Twice a Woman

Twice a Woman

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Black Castle

The Black Castle

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Baby-Sitters Club

The Baby-Sitters Club

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Peter Rottentail

Peter Rottentail

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Mountaintop Motel Massacre

Mountaintop Motel Massacre

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Behave Yourself!

Behave Yourself!

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Count Dracula

Count Dracula

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creem: America's Only Rock 'n' Roll Magazine

Creem: America's Only Rock 'n' Roll Magazine

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ozu & Noda

Ozu & Noda

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncle

Uncle

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry