🅱reton has logged 331 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
01
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
22
1922

1922

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry