• Once Upon a Time in America

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★

  • Pink Floyd: Live at Pompeii

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★