Minion Max has logged 288 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Giant Spider Invasion

The Giant Spider Invasion

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sinbad: The Battle of the Dark Knights

Sinbad: The Battle of the Dark Knights

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Revolt

Revolt

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rain in the Sunshine

Rain in the Sunshine

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Portrait Studio

The Portrait Studio

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lethal Ninja

Lethal Ninja

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mystery Science Theater 3000: The Movie

Mystery Science Theater 3000: The Movie

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lost Empire

The Lost Empire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Apple

The Apple

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Samurai

American Samurai

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snake Eater III: His Law

Snake Eater III: His Law

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Laserblast

Laserblast

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The She-Creature

The She-Creature

1956
×
Read the review Edit this entry  
17
Snake Eater II: The Drug Buster

Snake Eater II: The Drug Buster

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snake Eater

Snake Eater

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Extraterrestrial Visitors

Extraterrestrial Visitors

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Teen-Age Strangler

Teen-Age Strangler

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry