Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Holiday

Holiday

1938
×
★★★
Edit this entry  
02
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue

Blue

2018
×
Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Something Wild

Something Wild

1986
×
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Edit this entry  
17
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Running Scared

Running Scared

1986
×
★½
Edit this entry  
09
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miss Marple A Caribbean Mystery 2013

Miss Marple A Caribbean Mystery 2013

×
Read the review Edit this entry  
02
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
31
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memorandum

Memorandum

1967
×
Edit this entry  
27
Union Maids

Union Maids

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Cheers for the Girls

Three Cheers for the Girls

1943
×
Edit this entry  
27
A Movie Star

A Movie Star

1916
×
Edit this entry  
26
The Bone Man

The Bone Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★
Edit this entry  
24
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★
Edit this entry  
19
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Last to Leave Are the Cranes

The Last to Leave Are the Cranes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dead Vacation

Dead Vacation

2018
×
Edit this entry  
15
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Edit this entry  
09
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★★
Edit this entry  
06
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Edit this entry  
09
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Heart and Souls

Heart and Souls

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cabaret

Cabaret

1993
×
★★★★
Edit this entry