molly has logged 420 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
In My Room

In My Room

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pinchcliffe Grand Prix

The Pinchcliffe Grand Prix

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

2017
×
Edit this entry  
23
Around You

Around You

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
18
Moon Young

Moon Young

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Influenza

Influenza

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
There's Nothing You Can Do.

There's Nothing You Can Do.

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Buttons

Buttons

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Trophy Hunter

Trophy Hunter

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Toback Vs. Mailer: The Incident

Toback Vs. Mailer: The Incident

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
The Wild Women of Wongo

The Wild Women of Wongo

1958
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
SACERDOTISA

SACERDOTISA

2020
×
Edit this entry