• The Night Porter

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★½

  • Amarcord

    ★★★★

  • Slap the Monster on Page One

    ★★★★½

  • Ubalda, All Naked and Warm

    ★★½

  • The Godfather

    ★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • And Now for Something Completely Different

    ★★★★½

  • Bananas

    ★★★★

  • Even Dwarfs Started Small

    ★★

  • The Wild Child

    ★★★★

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★★★½

  • Zabriskie Point

    ★★★★½

  • Theorem

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★

  • Notes for a Film in India

    ½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • Six Men Getting Sick

  • Blow-Up

    ★★★

  • Location Hunting in Palestine

    ★★★½

  • Red Desert

    ★★★★

  • The Gospel According to Matthew

    ★★★★½

  • Love Meetings

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

  • La Rabbia

    ★★★★½

  • 8½

    ★★★★½

  • Mamma Roma

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★½

  • The Exterminating Angel

    ★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★

  • Accattone

    ★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★

  • Umberto D.

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Cinderella

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • And Then There Were None

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★★

  • Dumbo

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★½

  • L'Âge d'Or

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★