• Big Eyes

    ★★★

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★½

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • Fury

    ★★★½

  • Kill the Messenger

    ★★★

  • The Judge

    ★★½

  • Inherent Vice

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Pasolini

    ★★½

  • The Hole

    ★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Valley Uprising

    ★★★½

  • Leopardi

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Predestination

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Wild Tales

    ★★★

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★

  • White God

    ★★★

  • Leviathan

    ★★★½

  • Mommy

    ★★★★½

  • One on One

    ★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • Goodbye to Language

    ★★½

  • The Tribe

    ★★★½

  • Maps to the Stars

    ★★★★

  • Lost River

    ★★★½

  • The Salt of the Earth

    ★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • Girlhood

    ★★★½

  • 300: Rise of an Empire

    ★★

  • Superchondriac

    ★★½

  • Love Is Strange

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★½

  • Calvary

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★★

  • A Most Wanted Man

    ★★★½

  • The Babadook

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • American Hustle

    ★★★½

  • Grazing the Sky

    ★★★½

  • Still Life

    ★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Frequencies

    ★★★

  • Coherence

    ★★★½

  • Joe

    ★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Tom at the Farm

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★½

  • Miss Violence

    ★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★

  • Nebraska

    ★★★★

  • Only God Forgives

    ★★½

  • The Great Beauty

    ★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★½

  • The Past

    ★★★★

  • The Congress

    ★★★

  • I'm So Excited!

    ★★

  • Walking the Camino: Six Ways to Santiago

    ★★★

  • Black Mirror: The Waldo Moment

  • Black Mirror: White Bear