isabella has logged 129 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Toy

The Toy

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Visitors

The Visitors

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
The Protagonists

The Protagonists

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Monster House

Monster House

2006
×
Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Beanfilm

Beanfilm

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wind

Wind

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dead Poet: Seven Tales of Miklos Radnoti

The Dead Poet: Seven Tales of Miklos Radnoti

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Self/less

Self/less

2015
×
★★
Edit this entry  
09
The Wednesday Child

The Wednesday Child

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Adoption

Adoption

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malena

Malena

2000
×
Read the review Edit this entry  
09
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Something Useful

Something Useful

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Antigang

Antigang

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★
Edit this entry