Ricto Ebbersley has logged 263 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Another Round

Another Round

2020
×
Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
News of the World

News of the World

2020
×
Edit this entry  
26
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
11
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
Hairspray

Hairspray

2007
×
Edit this entry  
09
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
Edit this entry  
09
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read prior review Edit this entry  
03
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
03
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Opening Act

The Opening Act

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Crumb

Crumb

1994
×
Read prior review Edit this entry  
26
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Edit this entry  
25
Crumb

Crumb

1994
×
Read the review Edit this entry  
20
Tom Papa: You're Doing Great!

Tom Papa: You're Doing Great!

2020
×
Edit this entry  
16
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry