Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Ordet

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★½

  • Charlie's Angels

    ★★★½

  • Lucy

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 37 Films watched
  • 9.2 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

House

Jan 3

Last Film

Maze Runner: The Scorch Trials

Apr 17

Genres, countries & languages

Action
24 films
Adventure
16 films
Sci Fi
15 films
Fantasy
14 films
Thriller
9 films
Comedy
9 films
Drama
7 films
Crime
4 films
Horror
3 films
Romance
3 films
USA
32 films
Japan
4 films
Germany
4 films
UK
4 films
Canada
3 films
New Zealand
3 films
Australia
1 film
Malaysia
1 film
Portugal
1 film
English
33 films
Japanese
5 films
Chinese
4 films
Spanish
4 films
German
3 films
Cantonese
2 films
Korean
1 film
Malay
1 film
Turkish
1 film
Danish
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

New York Minute
Average weighted rating:

2.7

Films Mitch watched in 2021

  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • Sucker Punch
  • Divergent
  • Color Out of Space
  • Godzilla vs. Kong
  • Venom
  • Lucy
  • Charlie's Angels
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Wanted
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Chaos Walking
  • The Maze Runner
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Transformers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • An American Werewolf in London
  • Blade Runner
  • Power Rangers
  • Lara Croft: Tomb Raider
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Shoplifters
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • New York Minute
  • Bombshell
  • Ordet
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Spirited Away
  • Mad Max: Fury Road
  • Coyote Ugly
  • Fantastic Four
  • She's the Man
  • Freaky Friday
  • House

World map

Highly rated films Mitch is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Highly rated with Mitch’s friends Patron

  • Mulholland Drive
  • Minari
  • Sound of Metal
  • Judas and the Black Messiah
  • The Father
  • Possessor
  • Eye Myth
  • Soul
  • Coming to America
  • One Night in Miami...
  • Zack Snyder's Justice League
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Kid Detective
  • Bad Trip
  • Nobody
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Nomadland
  • Another Round
  • The Empty Man
  • Pieces of a Woman
  • Shiva Baby
  • News of the World
  • Tenet
  • Saint Maud
  • WandaVision
  • Kong: Skull Island
  • Godzilla vs. Kong
  • Promising Young Woman
  • I Care a Lot
  • The Trial of the Chicago 7
  • Willy's Wonderland
  • The Little Things
  • Coming 2 America
  • Malcolm & Marie
  • Tom & Jerry
  • Chaos Walking

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more