Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★½
Edit this entry  
16
Sound and Fury

Sound and Fury

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Edit this entry  
31
The Lizard

The Lizard

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Edit this entry  
22
Coherence

Coherence

2013
×
Edit this entry  
02
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
Edit this entry  
18
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
City of Joy

City of Joy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★
Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
All in My Family

All in My Family

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
John Was Trying to Contact Aliens

John Was Trying to Contact Aliens

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Snowden

Snowden

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Tracks

Tracks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Death of a Nation

Death of a Nation

2018
×
½
Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Pig

Pig

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Flaming

Flaming

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Needle

Needle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
When The Kid Was A Kid

When The Kid Was A Kid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
M for Markus

M for Markus

2011
×
★★★½
Edit this entry