miya has logged 65 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tahara

Tahara

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Read the review Edit this entry  
01
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The High Note

The High Note

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry