Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Atonement

Atonement

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★
Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★
Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★
Edit this entry  
18
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Edit this entry