Michael has logged 362 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Heights

In the Heights

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry