Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★½
Edit this entry  
23
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★½
Edit this entry  
23
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
War and Peace

War and Peace

1956
×
★★★
Edit this entry  
22
Chop Shop

Chop Shop

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Man Push Cart

Man Push Cart

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
Edit this entry  
18
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★½
Edit this entry  
18
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Battlestar Galactica: Razor

Battlestar Galactica: Razor

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Road to Nowhere

Road to Nowhere

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
The Shadow

The Shadow

1994
×
★½
Edit this entry  
16
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
Hal

Hal

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★½
Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Phantom

The Phantom

1996
×
★★
Edit this entry  
14
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★
Edit this entry  
14
New York, I Love You

New York, I Love You

2008
×
★½
Edit this entry  
13
There's Something Wrong with Aunt Diane

There's Something Wrong with Aunt Diane

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★½
Edit this entry  
09
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★½
Edit this entry  
09
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★½
Edit this entry  
09
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★½
Edit this entry  
08
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★
Edit this entry  
08
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★½
Edit this entry  
08
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★½
Edit this entry  
08
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★
Edit this entry  
07
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★
Edit this entry  
07
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★
Edit this entry  
07
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Edit this entry  
06
The Mission

The Mission

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★
Edit this entry  
03
Promare

Promare

2019
×
★★
Edit this entry  
03
The Farmer's Wife

The Farmer's Wife

1928
×
★★
Edit this entry