Murphy has logged 306 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
La Notte

La Notte

1961
×
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Daughter for Sale

Daughter for Sale

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Cyberbully

Cyberbully

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Undercover Grandpa

Undercover Grandpa

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The International

The International

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Mad Black Woman

Diary of a Mad Black Woman

2005
×
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The House

The House

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry