Sort by

mknight has logged 849 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
Edit this entry  
31
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Sing 2

Sing 2

2021
×
Edit this entry  
28
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read prior review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
Edit this entry  
21
For the Birds

For the Birds

2000
×
Read prior review Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Daredevil

Daredevil

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

2021
×
Edit this entry  
08
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Edit this entry  
04
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry