Sort by

mknight has logged 109 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
F*&% the Prom

F*&% the Prom

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
31
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dinner Guest

Dinner Guest

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
LOL

LOL

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
28
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry