Sort by

marley has logged 311 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Les Misérables: The Staged Concert

Les Misérables: The Staged Concert

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Reclamation

Reclamation

2018
×
Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Another Country

Another Country

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry