Sort by

marley has logged 38 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry