Highest rated films

  • Bad Trip

    ★★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • The Vanishing

    ★★★★★

  • The Earrings of Madame de...

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • The Souvenir

    ★★★★½

  • 2046

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • Julie & Julia

    ★★★★

  • Man on Wire

    ★★★★

  • Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Nocturnal Animals

Jan 1

Last Film

2046

Apr 18

Genres, countries & languages

Drama
16 films
Romance
9 films
Adventure
8 films
Thriller
8 films
Comedy
6 films
Sci Fi
5 films
Animation
5 films
Documentary
5 films
Mystery
5 films
Family
4 films
USA
26 films
UK
5 films
France
4 films
Germany
2 films
Italy
2 films
Hong Kong
1 film
Hungary
1 film
Japan
1 film
Australia
1 film
English
31 films
French
8 films
German
2 films
Japanese
2 films
Russian
1 film
Cantonese
1 film
Serbian
1 film
Chinese
1 film
Dutch
1 film
Finnish
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Miranda’s most liked review

Free Solo

★★★★

Not to Kool-Aid-Man in here three years late with a "this movie is about American masculinity" take but this movie is about American masculinity.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Vertigo
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Keep
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Nightcrawler
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Dig!
Average weighted rating:

3.9

Films Miranda watched in 2021

  • 2046
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • The Forbidden Room
  • Heaven's Gate
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Bad Trip
  • The Wicker Man
  • The Keep
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • The Little Mermaid
  • Aladdin
  • Notorious
  • Free Solo
  • Framing Britney Spears
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Nine to Five
  • Dig!
  • Vertigo
  • The Great Mouse Detective
  • The Souvenir
  • Underground
  • Marwencol
  • Up
  • Nightcrawler
  • The Vanishing
  • The Earrings of Madame de...
  • Sully
  • Steve Jobs
  • Julie & Julia
  • Catch Me If You Can
  • The Gift
  • When Harry Met Sally...
  • Man on Wire
  • Nocturnal Animals

World map

Highly rated films Miranda is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more