Mohamed has logged 300 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Nightingale's Prayer

The Nightingale's Prayer

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mouths and Rabbits

Mouths and Rabbits

1977
×
★★★
Edit this entry  
22
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Bell Bottom

Bell Bottom

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Party

Party

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
200 Pounds

200 Pounds

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Revenge

Revenge

1982
×
★★½
Edit this entry  
11
The Music Man

The Music Man

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
To Stay Alive

To Stay Alive

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ankahi Kahaniya

Ankahi Kahaniya

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hob W Kebreya2

Hob W Kebreya2

1972
×
★★½
Edit this entry  
04
الشريدة

الشريدة

1980
×
★★★
Edit this entry  
04
So the Smoke Won't Blow Away

So the Smoke Won't Blow Away

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
Remember me

Remember me

1978
×
★★★
Edit this entry  
01
My Blood, Tears and Smile

My Blood, Tears and Smile

1973
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Devil Preaches

The Devil Preaches

1981
×
★★½
Edit this entry  
19
اختي

اختي

×
★★½
Edit this entry  
18
Victoria

Victoria

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
Sons and Murderers

Sons and Murderers

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Run Away Kids

Run Away Kids

2006
×
★★
Edit this entry  
16
Chaman Bahar

Chaman Bahar

2020
×
★★
Edit this entry  
14
14 Phere

14 Phere

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Bhoot Police

Bhoot Police

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gori Tere Pyaar Mein

Gori Tere Pyaar Mein

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Ladies' Threshold

Ladies' Threshold

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
الذل

الذل

1990
×
★★½
Edit this entry  
05
The Game

The Game

1978
×
★★
Edit this entry  
05
Bazaar

Bazaar

1982
×
★★★½
Edit this entry  
04
Deewane Huye Paagal

Deewane Huye Paagal

2005
×
★★
Edit this entry  
04
Happy Phirr Bhag Jayegi

Happy Phirr Bhag Jayegi

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Sui Dhaaga - Made in India

Sui Dhaaga - Made in India

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
One of the People

One of the People

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
Shivan

Shivan

2020
×
★★
Edit this entry  
01
Game of love

Game of love

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
Strangulation Blues

Strangulation Blues

1980
×
★★
Edit this entry  
17
Cafe Setareh

Cafe Setareh

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
A Walk in the Fog

A Walk in the Fog

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
The Deserted Station

The Deserted Station

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Emraa fil tarik

Emraa fil tarik

1958
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shaweesh Noss El-leil

Shaweesh Noss El-leil

×
★½
Edit this entry  
17
The Principal

The Principal

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dial 100

Dial 100

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Paradox: A Rusty Lake Film

Paradox: A Rusty Lake Film

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Nothing Ever Really Ends

Nothing Ever Really Ends

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Please, Alfonso

Please, Alfonso

2012
×
★★
Edit this entry  
09
Sofa So Good

Sofa So Good

2020
×
★★★
Edit this entry