mollie has logged 27 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taking Root: The Vision of Wangari Maathai

Taking Root: The Vision of Wangari Maathai

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry