mollie has logged 35 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Superior

Superior

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eight for Silver

Eight for Silver

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Talking Heads: Live in Rome

Talking Heads: Live in Rome

1980
×
Read the review Edit this entry  
29
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Burnt by the Sun

Burnt by the Sun

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Vera

Little Vera

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alone

Alone

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry