• Baby Driver

  • Get Out

    ★★★★

  • David Lynch: The Art Life

    ★★★★★

  • Hotel Salvation

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★

  • The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger

  • Train to Busan

    ★★★

  • Julieta

  • Pride and Prejudice and Zombies

  • The Lure

  • National Theatre Live: Jane Eyre

    ★★★★

  • Anomalisa

  • Bitter Lake

    ★★★★½

  • The Witch

  • National Theatre Live: Treasure Island

  • What Happened, Miss Simone?

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

  • Nightcrawler

  • Lost River

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • The Golden Dream

    ★★★★

  • National Theatre Live: This House

  • Belle

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • The Angels' Share

    ★★★

  • The Ides of March

  • National Theatre Live: One Man, Two Guvnors

    ★★★½

  • Kill List

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

  • National Theatre Live: Frankenstein

  • The Black Power Mixtape 1967-1975

    ★★★★★

  • National Theatre Live: A Disappearing Number

  • The Social Network

  • Submarine

    ★★★★★

  • Black Swan

  • Inception

    ★★★★

  • Shrek Forever After

  • Shutter Island

  • I Am Love

    ★★★★★

  • Julie & Julia

    ★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Antichrist

  • Red Riding: The Year of Our Lord 1974

  • Red Riding: The Year of Our Lord 1983

  • Red Riding: The Year of Our Lord 1980

  • Involuntary

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Bronson

  • Burn After Reading

  • Dub Echoes

    ★★★½

  • Musically Mad

  • St. Trinian's

    ★★★★★

  • Juno

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Surf's Up

    ★★★★★

  • Shrek the Third

  • The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom

    ★★★★★

  • Zodiac

  • Celebration

    ★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★½

  • The Holiday

  • Children of Men

    ★★★★★

  • The Fall

    ★★★½

  • Inland Empire

    ★★★★★

  • The Illusionist

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

  • The Host

    ★★★½

  • Volver