• The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

  • Corpse Bride

    ★★★

  • Capote

    ★★★★★

  • Nathan Barley

  • The Squid and the Whale

    ★★★★

  • Vera Drake

    ★★★★★

  • Shark Tale

  • Shrek 2

  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

    ★★★★★

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

  • 28 Days Later

    ★★★★½

  • Bowling for Columbine

  • Russian Ark

  • Irreversible

    ★★★★★

  • My Wrongs 8245–8249 & 117

  • Monsoon Wedding

  • Millennium Actress

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Ghost World

    ★★★½

  • Y Tu Mamá También

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Shrek

  • The Devil's Backbone

  • Moulin Rouge!

  • Donnie Darko

  • Bamboozled

  • Chicken Run

    ★★★★★

  • Billy Elliot

  • Final Destination

    ★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Not One Less

  • Being John Malkovich

  • The Sixth Sense

  • Eyes Wide Shut

  • All About My Mother

  • The Matrix

  • Fiorucci Made Me Hardcore

    ★★★★★

  • Talkin' Headz

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Ringu

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • Lolita

  • Funny Games

  • Sounds of the West - Bristol Jungle Documentary

  • Bottle Rocket

    ★★★★★

  • Twelve Monkeys

  • Se7en

    ★★★★★

  • Clueless

  • Clerks

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • Crooklyn

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Blue

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★

  • Orlando

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • The Godfather: Part III

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Slacker

  • Ghost

  • Wild at Heart

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★

  • Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★★

  • Society

  • Devil's Circuit

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★