MonarcaBR has logged 127 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bleeding Heart

Bleeding Heart

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Arlo the Alligator Boy

Arlo the Alligator Boy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ava

Ava

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
You're Not You

You're Not You

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Garden Party

Garden Party

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Basket

The Basket

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fisherwoman and Tuk Tuk

Fisherwoman and Tuk Tuk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tolerantia

Tolerantia

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
The Man Who Was Afraid of Falling

The Man Who Was Afraid of Falling

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Danny Boy

Danny Boy

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alarm

Alarm

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Snack Attack

Snack Attack

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Duets

Duets

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marshall

Marshall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mushroom Monster

Mushroom Monster

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hunger Ward

Hunger Ward

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
White Eye

White Eye

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Present

The Present

2020
×
★★
Edit this entry  
23
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Home Sweet Home

Home Sweet Home

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Colette

Colette

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Do Not Split

Do Not Split

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Opera

Opera

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gantz:O

Gantz:O

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Into the Beat

Into the Beat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry