Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tear This Heart Out

Tear This Heart Out

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Assassin

American Assassin

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Togo

Togo

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
White Fang

White Fang

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Eight Below

Eight Below

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No

No

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Museo

Museo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seventeen

Seventeen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wave

The Wave

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry