monirah has logged 115 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
01
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
The F**k-It List

The F**k-It List

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Role Models

Role Models

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★★½
Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry