montse has logged 32 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★½
Edit this entry  
27
Blade

Blade

1998
×
Edit this entry  
27
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Edit this entry  
27
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Edit this entry  
27
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★½
Edit this entry  
26
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★
Edit this entry  
26
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
Edit this entry  
20
Fear

Fear

1996
×
★★½
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Closer

Closer

2004
×
★★½
Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★
Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★
Edit this entry  
09
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Edit this entry  
01
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry