monobloc has logged 164 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Killer Nun

Killer Nun

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lolita

Lolita

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Why Beauty Matters

Why Beauty Matters

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devil and Father Amorth

The Devil and Father Amorth

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Semi-detached Suburban

Semi-detached Suburban

×
★½
Read the review Edit this entry  
25
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Is It the Design on the Wrapper?

Is It the Design on the Wrapper?

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
End of Summer

End of Summer

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wind

Wind

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anima

Anima

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tag

Tag

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney

I Killed My Lesbian Wife, Hung Her on a Meat Hook, and Now I Have a Three-Picture Deal at Disney

1993
×
Read the review Edit this entry  
11
The Trout

The Trout

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tuna Girl

Tuna Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★
Read the review Edit this entry