• Forces of Nature

    ★★

  • You've Got Mail

    ★★★★

  • The Waterboy

    ★★

  • American History X

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★½

  • Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

    ★★★★

  • There's Something About Mary

    ★★★★

  • Armageddon

    ★★★★

  • Out of Sight

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • The Quiet Family

    ★★★½

  • Cowboy Bebop

    ★★★★★

  • TRIGUN

    ★★★★

  • Doraemon: Nobita's Great Adventure in the South Seas

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • As Good as It Gets

    ★★★★

  • Home Alone 3

    ★★★★

  • Titanic

    ★★

  • The Devil's Advocate

    ★★★★

  • The Spanish Prisoner

    ★★★½

  • The Game

    ★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • George of the Jungle

    ★★½

  • Bean

    ★★★★

  • Men in Black

    ★★★★

  • Face/Off

    ★★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★★½

  • Anaconda

    ★★

  • Jerry Maguire

    ★★★★½

  • Space Jam

    ★★½

  • Matilda

    ★★★★

  • Independence Day

    ★½

  • DragonHeart

    ★★½

  • Fargo

    ★★★★

  • Primal Fear

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Bottle Rocket

    ★★

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • Toy Story

    ★★★★

  • Neon Genesis Evangelion

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • Dumb and Dumber

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Quiz Show

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Mask

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Baby's Day Out

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Speed

    ★★★★½

  • The Return of Jafar

    ★★

  • The Lion King

    ★★★★

  • The Hudsucker Proxy

    ★★★★½

  • Four Weddings and a Funeral

    ★★★★

  • Reality Bites

    ★★★★

  • True Romance

    ★★★★½

  • In the Line of Fire

    ★★★★½

  • Sleepless in Seattle

    ★★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Red Rock West

    ★★★★★

  • Falling Down

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★

  • Tom and Jerry: The Movie

    ★★

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★½

  • Police Story 3: Super Cop

    ★★★★½

  • Hard Boiled

    ★★★★½