MoonKnight7 has written 54 reviews for films during 2020.

  • First Love

    First Love

    ★★★★

    First Love was my first Takashi Miike film and I loved it very much.

    The film mixes violence, comedy and subtle romance to deliver an entertaining roller-coaster ride from start to finish. Although it does take some time for the plot to take off which can be sometimes a bit boring.

    Miike's direction and the characters were the best thing. Boxers, prostitutes, femme fatales and yakuza members all collide in a violent and sometimes hilarious way.

    The performances of the…

  • Lootcase

    Lootcase

    ★★★★

    This crime comedy was a riot from start to finish. Hilariously entertaining and yet so engaging in its story.

    The sheer comic timing from the actors are brilliant and the lead actor delivers one heck of a performance

    The writing too was so incredible. Well written funny characters

    The director was the only hindrance, not knowing when to stop a scene and messy editing removes half star from this movie

    Also the need for dance sequences was unnecessary

  • Mank

    Mank

    ★★★½

    David Fincher's film Mank based on the writer of the famous film, Citizen Kane is a quite commendable effort by him.

    The technical aspects of the film is fantastic. From the production design which makes it look like a movie from the 30s-40s, to the era authentic musical score courtesy of the composers, great sound design, outstanding cinematography and the lavish costumes.

    Gary Oldman gives a wonderful performance along with supporting hands such as Amanda Seyfried and others

    The film…

  • Batman: Gotham Knight

    Batman: Gotham Knight

    ★★★★

    The Dark Knight returns in 6 different stories and I will be going through each of them

    Story 1
    Replicating the story telling of Rashomon, this chapter shows three accounts of encounters with Batman by three kids. I admired the unique approach but the story falls flat added with bad animation.

    Story 2
    Another unique story by focusing on two detectives who are taking a criminal to the penetionery with Batman as a supporting character. This chapter had great animation,…

  • High and Low

    High and Low

    ★★★★★

    One of the most realistic crime stories I have ever seen. From start to finish, this film was tense and gripping.

    Akira Kurosawa's direction was amazing. From creative wide camera shot choices that captures the distance of the characters in the first half and a more edge of your seat, almost action focused second half, High and Low might be Kurosawa's best film in my opinion

    All of the characters are nailed by their respective actors. Tatsuya Nakadai was the…

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    Pixar really hits out of the park with Soul.

    Soul really speaks to the viewer and what an amazing direction by Pete Docter. Truly, this film might become an iconic Pixar film.

    Never felt this much emotion since Toy Story 3

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★½

    Wonder Woman 1984 was great. Gal Gadot, charming as ever, delivers another beautiful Wonder Woman iteration. She is the heart and soul of this franchise.

    Anyways, Wonder Woman improves a lot of things from the first one. First of all, the third act of the film was amazing. Amazing set design, costumes and sound design really help capture the feel and vibe of the 80s.

    Gal Gadot, Chris Pine and Pedro Pascal all gave us brilliant performances. Kristen Wigg's character…

  • The Croods: A New Age

    The Croods: A New Age

    ★★★★

    Croods was a childhood favourite of mine. This new one is much more funnier and heartfelt than the first one

    Although it does not have the Nostalgia factor included the film is still great

    ALSO,

    ROCK, ROCK, ROCK, ROCK, ROCK

  • Gangs of Wasseypur - Part 1

    Gangs of Wasseypur - Part 1

    ★★★★

    Gangs of Wasseypur is a film that has extreme violence and brutality throughout its length and a very dark story. A great ensemble of two rival families and their decades long bloodshed. This is the first part and I want to see the second one too

  • Paperman

    Paperman

    ★★★★½

    Cute and very imaginative short film

  • Kaante

    Kaante

    ★★★★

    My Indian friend strikes again with another great reccomendation.

    If Reservoir Dogs was the aftermath of a failed bank robbery this is the before, during and after of a failed robbery. Boasting an outstanding cast, each of the actors deliver great and simply iconic peroformances.

    Catchy musical score and a great screenplay with just fantastic dialogues boosts the film to greatness

    But man with all that postive things aside, the movie has some very weak aspects. Horrendous editing and Unnecessary…

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    Sound Of Metal was a fantastic film.

    Riz Ahmed delivers one of the best performances of the year. His raw and emotional and simply passionate performance of a drummer who slowly begins to lose his hearing was just such a treat to watch. Also one of the years best debut actor, Paul Raci, shows his brillaince and acting skills

    A gripping story that executes its story in such an uncoventional way. The film is a poignant take on the deaf…