• American Beauty

    American Beauty

    ★★★★★

    Will you fucking pass the asparagus!

    First of all, this film did not age well mainly because of Kevin Spacey but his performance here was Simply outstanding. He really was in the prime of his acting career in the 90s.

    Sam Mendes really does an incredible job with his debut direction. With a fantastic screenplay, he executes the themes and motif of the movie brilliantly to perfection.

    And the acting of this cast, from Spacey to Bening and to WES…

  • We Need to Talk About Kevin

    We Need to Talk About Kevin

    ★★★★½

    I used to think I knew. Now I'm not so sure

    This film was an utterly uncomfortable and disturbing film. I felt so bad about Tilda Swinton's character. She is a great actress with incredible range. Also wow Ezra Miller, he plays a dark psychopath so well its almost bone chilling and kudos to the child actor of Kevin, he too is a great there as young Kevin.

    An eerily scary soundtrack matched with great cinematography

  • Glengarry Glen Ross

    Glengarry Glen Ross

    ★★★★½

    Fuck you, thats my name

    Glengarry Glen Ross has one of the best ensembles ever. All of the actors here deliver such great performances especially Al Pacino, Jack Lemmon and Alec Baldwin with his scene stealing cameo of a "motivational" speaker.

    Adapted from a play, the film has a monumental screenplay that portrays the hectic lives of salesmen and makes the story more tense.

    I guess the only reason this film does not get a 5 star because there are…

  • Master

    Master

    ★★★★

    Although the film has a cliched plot it executes the story well enough to grip the audiences. Also the three leads were a treat to watch especially Lee Byung Hun as the cold and sinister fraud hiding behind the facade of a cool and calm business man.

    Also, just an additional thing the film also had a similar vibe to "The Big Short" , a film thats kind of similar to this one

    At first, I thought this was going…

  • Wet Season

    Wet Season

    ★★★★

    I have no words to describe this film. But I will try though.

    The film's about a teacher going through her daily life doing mundane activities. Along the way, she strikes up an affair with one of her students.

    The story falls into the drama genre, a genre that I dont usually like that much because I find them boring and too long for a film. But Wet Season was such a heartfelt and subtle film about life. The tour…

  • Stoker

    Stoker

    ★★★½

    A dark coming of age film about a twisted family, Stoker is a brilliant thriller

    Mia Wasikowska and Matthew Goode deliver absolutely fantastic performances here. Kind of a slow burn even though the film is like 100 minutes.

    The film also has outsanding visuals and scenery and the musical score is such a treat

    What I feel like the story was great but maybe it was not fully executed well into the big screen. Stoker tries to project a dark…

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★★½

    How can a man get so low?
    He reached too high
    Nightmare Alley has to be one of the most finest noir thrillers I have seen. I dont know but I felt it was way ahead of its time maybe thats why it is not as famous as other film noirs. Tyrone Power stars a Stanton Carlisle, a manipulative con man rising up to the top by swindling people. An inner glance to the shadowy world of carnivals.
    The script and the story is great and tense. The acting is simply top notch. Great direction and a very clever and sad ending for the con man

  • Peninsula

    Peninsula

    ★★★

    The sequel to Train To Busan tries to bigger and better but ultimately falls short. While the original film had a plethora of characters they had a good balance among each other while the new one tries to juggle too many characters resulting in half fleshed character arcs

    Also goodness those CGI effects were so bad, they looked like a bad video game.

    But the film was enjoyable nevertheless despite its flaws

    Some good musical score and great performances by the actors, the movie was a good time

  • Free Fire

    Free Fire

    ★★★★½

    This film was bonkers fun. When a guns buying deal goes wrong, a mass shooting among our lovely characters ensues. All of the actors here are perfectly casted in their roles. The film has quite a resemblance to Reservoir Dogs.

    This was my second film from Ben Wheatley, the first being High Rise which was a huge disappointment but this one was great. From outstanding color grading to great cinematography to the acting of the characters, everything about the film…

  • Asako I & II

    Asako I & II

    ★★★★

    A rich film in story and acting. Asako I and II is a story about an unusual love traingle. Although I have an aversion to long dramas this film is unique

    Asako is a girl who meets Kaji, a mystical boy who she dates for a while before he leaves her while buying bread. Some years later she meets a boy named Ryoji who is the carbon copy of Kaji but he is a charming but a little dull character.…

  • Fatman

    Fatman

    ★★★½

    One of the only few films where I watched a trailer for a film before watching said film. The trailer was amazing and the movie to is amazing.

    With such a bizarre concept about a rugged Santa, a hitman and a deranged child whose stories get mixed up together. Even though the film seems to have low ratings, I thoroughly enjoyed the film

    Although there seems to be a lot of story missing u have to have a chill brain…

  • High-Rise

    High-Rise

    ★★½

    The film has a great sci fi concept for a movie set in the 70s ( setting a year was unnecessary) but it tries to juggle a lot of ideas together but altogether they fail.

    The first act of the film sets the story quite well but as the story progresses it dips in quality in the second act and concluding on an abysmal third act or as u peeps call it the climax. Extensive use of music and songs…