MoonKnight7 has written 15 reviews for films rated ★★★ .

  • Hitman's Wife's Bodyguard

    Hitman's Wife's Bodyguard

    ★★★

    A fun film featuring a great comedic performance by Salma Hayek and Ryan Reynolds. SLJ was surprisingly sidelined.

    So, 3/5

  • Molly's Game

    Molly's Game

    ★★★

    I don't know shit about poker but this was a decent film elevated due to a great performance by the amazing and beautiful Jessica Chastain

    So, 3/5

  • The Tomorrow War

    The Tomorrow War

    ★★★

    The cliched and lazy plot points and dialogues, the formulaic storytelling and underdeveloped characters is what hinders this film.

    The action is mostly fine, the aliens look cool and well, it's pretty much entertaining. For a dumb summer blockbuster though.

    So, 3/5

  • Barking Dogs Never Bite

    Barking Dogs Never Bite

    ★★★

    Bong Joon-Ho's first film, Barking Fogs Never Bite is an amateur effort but it does contain his usual style of dark comedy.

    The film felt long, more than it should have. Some scenes dragged a lot

    So, 3/5

  • The Grandmaster

    The Grandmaster

    ★★★

    A decent martial arts film that works well when there are fight sequences present but drops in quality the moment it goes back to its story.

    The story's central figure is Zhang's character despite what the title says, her character is the most prominent and developed character while Tony Leung's character is just the audience's point of view and narrator of the story. No worries his character too is pretty good too.

    Anyways, Wong Kar Wai presents a very generic…

  • The Woman in the Window

    The Woman in the Window

    ★★★

    First of all, this movie really worked hard on its technical aspects making it very beautiful. The cinemotography, the set design and the color design, all of them were top-notch.

    Sadly, the film falls flat for many reasons. The story is an incoherent mess. Feels like bunch of scenes were mashed together to form a movie. Many of the actors were painfully underused especially Gary Oldman. The twists and turns were so predictable that I could sniff them miles before…

  • Mainstream

    Mainstream

    ★★★

    This was an obnoxious satire trying to be way too edgy and obviously failing to do so.

    Andrew Garfield tries to channel the same manic energy of Jim Carrey but n9t for pbysical comedy but for a creepy performance. I appreciate his performance and Maya Hawke's. Maybe for them this film got a 3 or else this would have been a shitshow.

    The story is too weak, there's too much filter or whatever those animated things were. I don't use…

  • Public Enemies

    Public Enemies

    ★★★

    Since the film had both Christian Bale and Johnny Depp and was directed by Michael Mann, I had to check this out.

    Well, the story was not engaging at all. The script was weak too. Dull moments and utterly slow scenes hindered the film. So many characters but not anyone was worth remembering or interesting.

    Although the acting was great and the action sequences, even though infrequent, were the highlights of the film.

    This film easily could have gotten a much lower rating, if not for that ending...those last 10 minutes or so really saved the film.

    So, 3/5

  • Mad Max

    Mad Max

    ★★★

    Most people know the Mad Max franchise as this gritty and violent post-apocalyptic world but the first film is sort of a prequel, an origin story for the titular character Max.

    Now, this film also mainly focused on the barren wasteland with biker gangs but it's more of a revenge flick. The story is slow too and the inexperience of the cast and crew is visible here.

    Although, Mel Gibson was great in his role.

    Hopefully, the much loved and talked about sequels will be better than this

    So, 3/5

  • The Show Must Go On

    The Show Must Go On

    ★★★

    Song Kang-Ho stars as a struggling low-level gangster trying to provide his family with a much better life and gain their lost respect for him.

    It's more of tragicomedy than an out and out comedy. Blending comedy, drama and even action quite well. The tonal shifts the film has is brilliantly shifted mainly due to the performance by Song.

    While the movie itself was good, it had many faults. First of all, the story was weak depending on genre cliches.…

  • Sincerely Yours, Dhaka

    Sincerely Yours, Dhaka

    ★★★

    It's a love letter to the metropolitan city of Dhaka presenting the city as one of its most major character.

    Although most of the stories in here to be very repetitive, depicting people in desperate situations with similar tragic outcomes. Only some few stories were different and good (the first one, second one, the one with the overnight stay at the jail and the last one) while others were just okay.

    Even the weaker stories were enhanced due to the…

  • Willy's Wonderland

    Willy's Wonderland

    ★★★

    If B-movies are so much fun like this, maybe I should see them more often.

    Nicolas Cage, as always is a great to watch and his regime in this movie is just badass.

    Clean things

    Kill the monsters

    Change his blood soaked t-shirt

    Have a beer

    Play Pinball

    Kill some more monsters

    And be a quiet badass