MoonKnight7 has written 17 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★★

    TOP 5 MCU

  • American History X

    American History X

    ★★★★★

    Absolutely devastating portrait of a reformed Neo-Nazi who tries to break down his evil influence that he has passed on to his brother in this modern Greek tragedy of epic proportions.

    So, 5/5

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★★★★

    One of the best MCU films to come out and it maybe because Derelict Cucumberpatch was so, so great

  • A Fistful of Dollars

    A Fistful of Dollars

    ★★★★★

    Even after three rewatches, this is still a masterpiece of cinema and Eastwood's character is still iconic

    So, 5/5

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    While it isn't the accurate portrayal of the invention of Facebook and it's aftermath as most biopics tend to be, it's still a look at the social world, the business world and friendship.

    I loved the cast. Although the film is mainly based on Zuckerberg, the story flows from one character to the other while also maintaining a string of coherence that connected the film together and kept me engaged throughout. The credit goes to the brilliant cast especially Eisenberg…

  • Night in Paradise

    Night in Paradise

    ★★★★★

    Even after watching this film, I can't comprehend how great it really was. I am at a loss of words right now. But I will try.

    The film follows a hitman in hiding from gangsters after he took out his rival gang's boss. In hiding, his path crosses with a terminally ill woman. From here, the story forms.

    The film manages to present some captivating characters whether it be the quietly charming hitman to the pessimistic woman to the ruthless…

  • The Player

    The Player

    ★★★★★

    Traffic was a bitch

    Holy smokes! I love that feeling when you have watched a flawless masterpiece and enjoyed it so much that you couldn't stop grinning.

    It's such a great commentary on Hollywood and its formulaic storytelling. Altman shreds the industry in this cynical yet satirical black comedy.

    Tim Robbins gives his career best performance as the studio executive. His charm makes us root for him even though he committed a severe crime.

    At the end of the day,…

  • Seven Samurai

    Seven Samurai

    ★★★★★

    More than 3hrs and there's not even a dull moment. It's hilarious and quite engaging in its action. The dramatic elements are the best parts of this film. Kurosowa is the master, hands down

    That ending though :(

    Also, if you didn't Tatsuya Nakadai is here seen in a passing cameo

  • Cowboy Bebop

    Cowboy Bebop

    ★★★★★

    The best anime of all time!

  • Battle Royale

    Battle Royale

    ★★★★★

    I can't even muster up words for this masterpiece.

    The insanity of the plot, a group of students are taken into an island where they must now kill each other until there is one triumphant player standing. Totally bonkers!

    The gory action scenes of this film is its best parts. The amazing way they execute the story and its characters because every character had their own depth and part to the story.

    Every scene is so ecstatic for example, the…

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★★

    For an out and out thriller, this film has some hilarious dialogues

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    Have I seen an unsettling and fucked up movie than this? No.

    I am speechless and out of words to describe this film. All I know that that Rosamund Pikes's bone chilling portrayal of the psychopath Amy Dunne is one of the best performances of the decade. The other cast members were great too. Ben Affleck, Tyler Perry, Carrie Coon and others

    David Fincher and the writer of this film, Gillian Flynn really elevates this film to another level. One…