moonlight_fl has logged 315 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Reader

The Reader

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry